Vanishing Point (uygulama 2)

Karolarla döşenmiş bir alan yapmamız gerektiğini düşünelim.
Shape aracını kullanarak, çalışmaya başlayabiliriz. Maskı seçili hale getirin, yeni biri layer (katman) oluşturun ve içini bir renkle doldurun. Bu layerdaki şekli kopyalayın.

 

Yeni bir katman daha oluşturun ve alttakilerin gözlerini kapatıp görünmez yapın. Yapmak istediğimiz perspektife uygun karo alan görüntüsünü bu boş katman üzerinde oluşturacağız.

Layer 2'deki şekli kopyalamıştık biliyorsunuz. Vanishing Point filtresine geçelim. Amacınıza uygun perspektif alanı oluşturun.

ctrl+V ile kopyalamış olduğumuz şablonu yapıştırın. Sol üst köşede yerini alacaktır.

Fare ile tutup çizdiğiniz perspektif alana sürükleyin. Şablon karolarımızın perspektife uygun biçimlendiğini göreceksiniz. ctrl+T ile büyüklüğünü değiştirebilirsiniz. Alanın alt tarafında istediğiniz biçimde konumlandırın.

Seçililiği devam ederken, alt tuşunu basılı tutup sürüklerseniz, karoları çoğaltmış olacaksınız. Üst kısma sürükleyin ve alttakinin bitiş noktalarına uygun biçimde yerleştirin. Alanınızın büyüklüğü kadar, yukarı doğru çoğaltmaya devam edin.

Ok. deyip çıktığınızda, istediğiniz çizim hazır... Bunu perspektife uygun çiçekler, kuşlar gibi uygulamalarda kullanabilirsiniz. Tabii aklınıza gelen diğer şeylerde de :)
 Yazdırılabilir Sayfa...