Vanishing Point (uygulama 1)

CC2'de yeniliklerden biri de Vanishing Point filtresi... Nerelerde uygulayabileceğimizi görelim...

Clone aracı, doku taşımaya yarıyor biliyorsunuz. Daha önce istiyorsak opacity değerinde değişiklik yaparak, seçtiğimiz fırça büyüklüğünde doku taşıma yapabiliyorduk. Taşıdığımız doku, diğer tarafta da aynı büyüklükte oluşuyordu.

Oysa perspektif kuralları gereği, daha uzaktaki daha küçük görünür. Daha uzaktaki bir bölüme, yakındaki dokuyu taşımak, görünüşün bozulmasına neden olur.

Bu filtre, soruna çözüm getirmiş.

Alttaki fotoğrafta, yolun bir kısmına taşmış olan toprağın yerine taş dokusunu taşıyacağız.

Vanishing Point filtresine geçin. Soldaki ikonlardan grid aracını seçin ve perspektife uygun olarak 4 köşe için dört kez tıklayın. Buradaki perspektif en iyi yolda belli olduğu için yolun kenarlarını kılavuz olarak kullanıyoruz.

Çizdiğiniz şeklin, orta noktalarından tutarak yanlara ve üste-aşağıya doğru genişletin. Amacımız, çalışacağımız alanı, fotoğraftaki perspektife uygun olarak genişletmek. Daha rahat çalışmak...

Şimdi clone aracına geçin, daha önce de yaptığımız gibi alt tuşu basılıyken, taşıma yapacağınız yere tıklayın. Burası doku taşıma için seçtiğiniz alandır.

İlerideki toprak olan kısma farenizi getirdiğiniz zaman, taşıdığınız dokunun oranın büyüklüğüne uygun hale geldiğini göreceksiniz... Opacity, fırça büyüklüğü, hizalama gibi özellikleri üst kısımdan ayarlayabilirsiniz.

 
 Yazdırılabilir Sayfa...